Za vážkami a ptáky v Praze do přírodní rezervace V Pískovně

Pořádající ZO: Dům ochránců přírody v Praze Českého svazu ochránců přírody

Termín: 20.6.2021

Místo: PR V Pískovně

Sraz: 15:00 na Nejmenší pražské rozhledně – https://mapy.cz/s/nonepegene

Popis akce: 15:00-17:00
Zaostřeno na vážky – nejúspěšnější lovci ve vzduchu i obávaní predátoři podvodní džungle. Jak přežily vážky evolučně v téměř nezměněné podobě na naší planetě od druhohor, tedy přes 250 milionů let? Co je jeich tajemství?
S dalekohledem a síťkou na vážky se projdeme kolem pískovny, nádrží s čistou vodou bohatou na vodní rostliny. Takové prostředí vyhovuje vážkám mnoha druhů, některé zkusíme odchytit, jiné si prohlédneme dalekohledem či ukážeme zblízka v určovací literatuře. Ve vodě zalovíme cedníkem a ukážeme si vývojové stádium vážky – její larvy a další podvodní bezobratlé.
Z vody trčící zbytky kmenů stromů připomínají vznik rezervace zatopením. Pahýly využívají k odsednutí volavky, rackové a další. Kromě snahy o zachování mokřadních společenstev pod vodou a na loukách je tedy lokalita i významným hnízdištěm a letovou zastávkou pro ptactvo.
S sebou dalekohled a dostatek pití, kdo má lupu, hodí se na pozorování detailů larev vážek – například speciální lapací masky, kterou používají k lovu.

Blízkým spojem je vlaková zastávka Dolní Počernice, parkovat se dá hned u hřbitova Dolní Počernice.

Kontakt: Na vycházku se těší Katka Landová

E-mail: katerina.landova@csop.cz

Telefon: 774155185