Setkání s vážkami na Brdech

Pořádající ZO: Dům ochránců přírody

Termín: 20.6.2020

Místo: Hrachoviště v CHKO Brdy

Sraz: Parkoviště v Neřežíně, 11:00

Popis akce: Necelé dva kilometry do mírného kopce po modré z Neřežína nás zavedou na luční společenstva pojezdové plochy Hrachoviště na území CHKO Brdy. Bezlesá plocha bývala dříve stejnojmennou vesnicí, která musela ustoupit vojenskému záměru. Dodnes se zde nachází pozůstatky zástavby, studánka a lipová alej na památku. Unikátní zachovalé louky potřebují pravidelnou péči kosením a vypásáním proti zárůstu křovinami a nálety, kterou zajišťuje správa CHKO. Tůňky na trase tankodromu udržují pravidelná cvičení armády ČR. Díky takto tradičně udržovaným unikátním bezlesým podmínkám se můžeme u louží a tůní setkat s množstvím druhů vážek, motýlů, ve vodě pak s nepřeberným množstvím bezobratlého života, s čolky a žábami, nepravidelně i s listonohem a žábronožkami.

Pokud nám počasí bude přát, louky budou rozkvetlé a plné hmyzu. Pochytám a ukážu z blízka zejména vážky, které jsou mojí vášní a podílím se zároveň na jejich mapování v Brdech.

Procházka bude tak na 2,5 hodiny, kdy prošmejdíme zejména pojezdové trasy, kdykoliv ovšem můžete vyrazit hlouběji do Brd, nedaleko je zřícenina hradu Valdek nebo Nádrž pod Valdekem, kde se to vážkami také jen hemží, kouzelnou procházku podél pstruhového Červeného potoka mohu jen doporučit, popřípadě procházku kolem nádrže Záskalská, kde je i naučná stezka.

S sebou – pevné boty, pití (nebo na Hrachovišti je studánka), popřípadě něco na svačinu, můžete i foťák, určovací literaturu (viz Vážky ČR), dalekohled (můžeme mít štěstí na ťuhýky a další), mapu Brd, kdyby nedejbože pršelo – pláštěnku.

Trasa na Hrachoviště:

https://en.mapy.cz/s/kedahadaho

Kontakt: Kateřina Landová

E-mail: katerina.landova@csop.cz

Telefon: 736 231 512