Setkání s přírodou aneb Jdem ven

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) dnes zahajuje 2. ročník kampaně Setkání s přírodou. Setkání s přírodou umožňuje veřejnosti navštívit přírodovědně zajímavá místa v doprovodu našeho zasvěceného průvodce. Zájemci tak mohou v atraktivní době navštívit cenné lokality, vidět vzácné rostliny a živočichy, seznámit se s důvody ochrany vzácných či ohrožených míst a druhů i se smyslem konkrétních ochranářských aktivit. Během následujících 10 dnů akce proběhne na 29 místech celé ČR.

Ve dnech 11.-20. června pořádá Český svaz ochránců přírody (ČSOP) druhý ročník celostátní kampaně Setkání s přírodou. Zájemci z řad veřejnosti mohou v tomto, snad nejkrásnějším období roku, navštívit nejméně 29 pozoruhodných přírodních míst naší republiky. Organizátoři z řad členů ČSOP vybrali lokality, ke kterým mají výjimečný vztah, proto se účastníkům jistě pochlubí spoustou zajímavostí. Jaké orchideje rostou na Moravských Kopanicích, kde žije splešťule blátivá, jaké poklady skrývá okolí Velkých Popovic nebo zda na Salátově kopci roste hořeček, a mnoho dalšího, se můžete dozvědět, přijdete-li na setkání pořádaná Českým svazem ochránců přírody.

Akce jsou zdarma přístupné všem zájemcům a není třeba se na ně předem hlásit. Přehled všech setkání a další informace ke kampani jsou k dispozici na www.setkanisprirodou.cz.

Akce o tomto víkendu:

Setkání se splešťulí blátivou, Vlašim, 11. 6. 2010
Setkání s orchidejemi Bílých Karpat, Vyškovec, 12. 6. 2010
Setkání s plavuněmi, masožravkami, motýli a vážkami Bečovska, 12. 6. 2010
Setkání s EVL V Hladomoří, Bečov nad Teplou, 12. 6. 2010
Setkání s bylinkami Kosíře, Skochovice, 12. 6. 2010
Setkání s NS Sudslavický okruh, Bohumilice, 12. 6. 2010
Setkání s hořečkem na Salátově kopci, Zašovice, 12. 6. 2010
Setkání s památnými stromy, Nové Hrady, 12. 6. 2010
Setkání se studánkami, prameny a pravěkem, Česká Třebová, 12. 6. 2010
Setkání s motýli a ptáky ve VKP Pichce, Příbram, 12.6.2010
Setkání s Posázavím, Vrané nad Vltavou, 13. 6. 2010
Setkání s řekou, aneb ze života Chrudimky, Slatiňany – Práčov,13. 6. 2010
Setkání s Rohožníkem, Praha – Dubeč, 13. 6. 2010
Setkání s přírodou na Pařezovském kopci, Pařezov, 13. 6. 2010
Setkání s cyklostezkami Ždánského lesa, Bukovany,13. 6. 2010

Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody, tel. 222 516 115

Setkání s přírodou začíná tento pátek

Setkání s přírodou Podorlicka
Setkání s přírodou v údolí Doubravy, spojené s návštěvou lokalit s tůněmi pro obojživelníky

Všichni o ní mluví, všichni jí mají rádi, ale málokdo jí opravdu zná. Český svaz ochránců přírody nabízí veřejnosti celé České republiky novou akci nazvanou Setkání s přírodou. Chceme lidem ukázat, že příroda není cosi vzdáleného a tajuplného, že její nesmírné hodnoty a vzácnosti mohou být i takřka za našimi ploty. Od tohoto pátku do příští neděle Vám na nejméně 16 akcích naši odborníci představí vzácné a ohrožené lokality, ptáka roku skorce vodního, naše orchideje a lilie a mnoho dalších cenností a překvapení. Akce jsou zdarma přístupné všem zájemcům a není třeba se na ně předem hlásit. Aktuální informace o všech setkáních jsou na www.setkanisprirodou.cz.

Kontakt:

Petr Stýblo
Český svaz ochránců přírody
tel.: 602 395 473, 222516115

Pokračují naše Setkání s přírodou

O tomto víkendu pořádá Český svaz ochránců přírody dalších 6 zajímavých akcí. Představí na nich mmj. život netopýrů v opuštěném lomu u Srbska, starobylé stromy v zámeckém parku ve Vlašimi, vzácné orchideje pětiprstky u Slavičína či unikátní skalní stepi na okraji Prahy. Exkurze s odborníky do přírody se uskuteční v rámci nového projektu Českého svazu ochránců přírody nazvaného Setkání s přírodou. Všechny akce jsou otevřené veřejnosti!

Smyslem projektu Setkání s přírodou je umožnit veřejnosti návštěvu zajímavých míst naší přírody se zasvěceným průvodcem a upozornit na to, že za vzácnými rostlinami a živočiny není nutné vždy vyrážet do botanických a zoologických zahrad. Často je totiž můžeme spatřit na dosah od měst či obcí. Doba akce není zvolena náhodně. První polovina června je velmi aktraktivní doba, kdy lze v naší přírodě spatřit opravdu mnoho vzácností.

Vybrat si z jednotlivých akcí mohou zájemci na adrese www.setkanisprirodou.cz, kde naleznou i popis akce a místo srazu. Na akce není třeba se předem hlásit, v případě jakýchkoliv dotazů však lze kontaktovat uvedeného pořadatele. Seznam akcí zasíláme i v příloze této zprávy.

Minulý víkend ČSOP uspořádal celkem 8 podobných setkání. Navštívilo je přes 200 zájemců. Nejvíce lidí přilákaly výpravy do lomu Hády u Brna, za 13 studánkami u České Třebové či za vodními živočichy u Svitavských rybníků.

Kontakt:

Petr Stýblo
Český svaz ochránců přírody
tel.: 602 395 473, 222516115

Setkání s přírodou

plakátVýprava za vzácnými orchidejemi, netopýry v opuštěných štolách, tajemnými břehulemi, exkurze do starého zámeckého parku či hlubokého říčního kaňonu… To vše je předmětem nového projektu Českého svaz ochránců přírody nazvaného Setkání s přírodou. ČSOP jím chce široké veřejnosti představit nejen přírodní krásy a zajímavosti, ale i svojí práci. Setkání s přírodou se na třinácti místech naší republiky uskuteční v termínu od 6. do 15. června 2008.

Smyslem projektu Setkání s přírodou je umožnit veřejnosti navštívit zajímavá místa naší přírody se zasvěceným průvodcem a upozornit na to, že za vzácnými rostlinami a živočiny není nutné vždy vyrážet do botanických a zoologických zahrad. Často je totiž můžeme spatřit na dosah od měst či obcí. Doba akce není zvolena náhodně. První polovina června je velmi aktraktivní doba, kdy lze v naší přírodě spatřit opravdu mnoho zajímavého.

V uvedeném termínu se v tomto roce uskuteční celkem 13 akcí v 8 krajích ČR (viz podrobná příloha), z nichž většina je vhodná i pro aktivní důchodce, nebo rodiče s dětmi. Kromě zajímavých rostlin, živočichů a lokalit se na akcích účastníci mohou seznámit např. i s důvodem ochrany vzácných či ohrožených míst nebo smyslem konkrétních ochranářských aktivit.

Vybrat si z jednotlivých akcí mohou zájemci na adrese www.setkanisprirodou.cz, kde naleznou i popis akce a místo srazu. Na akce není třeba se předem hlásit, v případě jakýchkoliv dotazů však lze kontaktovat uvedeného pořadatele.

Kontakt:

Petr Stýblo

Český svaz ochránců přírody

tel.: 602 395 473, 222 516 115